Panasonic Electronic Components ECK-A3F122KBP
ECK-A3F122KBP picture photo
Mfg. Part Number
ECK-A3F122KBP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 3KV Y5P RADIAL
Datasheet Download
ECK-A3F122KBP.pdf
Availability of ECK-A3F122KBP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECK-A3F122KBP Order Process
Ship out your order
Specifications of ECK-A3F122KBP
Internal Part NumberEIS-ECK-A3F122KBP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKBP
PackagingBulk
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECK-A3F122KBP
Related LinksECK-A3, ECK-A3F122KBP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECK-A3F122KBP Details Description
Related parts for ECK-A3F122KBP
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 8-MSOP datasheet.pdf
CONV DC-DC 75W 48VIN 5V POS-EN datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
HANGER HEAT GUN OVRHEAD SECURITY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf