Panasonic Electronic Components ECK-D3A472KBP
ECK-D3A472KBP picture photo
Mfg. Part Number
ECK-D3A472KBP
Brief Description
CAP CER 4700PF 1KV Y5P RADIAL
Datasheet Download
ECK-D3A472KBP.pdf
Availability of ECK-D3A472KBP
QUANTITY
ECK-D3A472KBP Order Process
Ship out your order
Specifications of ECK-D3A472KBP
Internal Part NumberEIS-ECK-D3A472KBP
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.610" Dia (15.50mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECK-D3A472KBP
Related LinksECK-D3, ECK-D3A472KBP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECK-D3A472KBP Details Description
Related parts for ECK-D3A472KBP
CONN RCPT R/A 4PWR 28SGL 3.18MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
LED CLA1B COOL WHT 75CRI 4PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 14.99MM datasheet.pdf
PNL MNT YLW W/WIRE 12" datasheet.pdf
MOSFET P-CH 50V 70MA SMCP datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CLINCHER VERTICAL LATCHING HDR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf