Panasonic Electronic Components ECK-D3F272KBP
ECK-D3F272KBP picture photo
Mfg. Part Number
ECK-D3F272KBP
Brief Description
CAP CER 2700PF 3KV Y5P RADIAL
Datasheet Download
ECK-D3F272KBP.pdf
Availability of ECK-D3F272KBP
QUANTITY
ECK-D3F272KBP Order Process
Ship out your order
Specifications of ECK-D3F272KBP
Internal Part NumberEIS-ECK-D3F272KBP
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.728" Dia (18.50mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECK-D3F272KBP
Related LinksECK-D3, ECK-D3F272KBP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECK-D3F272KBP Details Description
Related parts for ECK-D3F272KBP
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN RECEPT W/DETENT 6POS .093 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SC70 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 21POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 10BIT HS 24-TSSOP datasheet.pdf
IC CLOCK MULT VARI FREQ 36VQFN datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 19POS THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FAN 12VDC 80X20MM LOCK ROTOR datasheet.pdf