Vicor Corporation V150A12H500BS3
V150A12H500BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A12H500BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V150A12H500BS3.pdf
Availability of V150A12H500BS3
QUANTITY
V150A12H500BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A12H500BS3
Internal Part NumberEIS-V150A12H500BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A12H500BS3
Related LinksV150A12, V150A12H500BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A12H500BS3 Details Description
Related parts for V150A12H500BS3
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR 12POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
SCR 400V 25A TO220 ISO datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf