Renesas Electronics America RJK2511DPK-00#T0
RJK2511DPK-00#T0 picture photo
Mfg. Part Number
RJK2511DPK-00#T0
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 250V 65A TO3P
Datasheet Download
RJK2511DPK-00#T0.pdf
Availability of RJK2511DPK-00#T0
QUANTITY
RJK2511DPK-00#T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RJK2511DPK-00#T0
Internal Part NumberEIS-RJK2511DPK-00#T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C65A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs34 mOhm @ 32.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs120nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4900pF @ 25V
Power - Max200W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Supplier Device PackageTO-3P
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJK2511DPK-00#T0
Related LinksRJK2511D, RJK2511DPK-00#T0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
RJK2511DPK-00#T0 Details Description
Related parts for RJK2511DPK-00#T0
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FITTING BRKT TEE BASE&COVER WHT datasheet.pdf
DEKAFIX FS 6 MKD 201-250 50/CD datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 760MA 83 MOHM datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
MICRO 15C S 3" RBW JACKS NI datasheet.pdf