Panasonic Electronic Components ECK-D3F561KBP
ECK-D3F561KBP picture photo
Mfg. Part Number
ECK-D3F561KBP
Brief Description
CAP CER 560PF 3KV Y5P RADIAL
Datasheet Download
ECK-D3F561KBP.pdf
Availability of ECK-D3F561KBP
QUANTITY
ECK-D3F561KBP Order Process
Ship out your order
Specifications of ECK-D3F561KBP
Internal Part NumberEIS-ECK-D3F561KBP
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECK-D3F561KBP
Related LinksECK-D3, ECK-D3F561KBP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECK-D3F561KBP Details Description
Related parts for ECK-D3F561KBP
SWITCH PUSH SPST-NC 3A 120V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-VQFN datasheet.pdf
IC SW SPDT 0.1-6GHZ GAAS 6-QFN datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 14POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 681 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
NTC 2700 OHMS 10% 1206 datasheet.pdf