Amphenol Industrial PT01CE-22-21S(SR)
PT01CE-22-21S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01CE-22-21S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 21POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01CE-22-21S(SR).pdf
Availability of PT01CE-22-21S(SR)
QUANTITY
PT01CE-22-21S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01CE-22-21S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01CE-22-21S(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01CE-22-21S(SR)
Related LinksPT01CE-2, PT01CE-22-21S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01CE-22-21S(SR) Details Description
Related parts for PT01CE-22-21S(SR)
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN HEADR 50POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 930MA 130 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 10E 15.5KV SEAL datasheet.pdf
MINI-SAS HD ASY 4X4 12G 30AWG 1M datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 68UF 10% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 575V RADIAL datasheet.pdf