Vishay/Dale RNC50J7680BSRE6
RNC50J7680BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7680BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 768 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7680BSRE6.pdf
Availability of RNC50J7680BSRE6
QUANTITY
RNC50J7680BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7680BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J7680BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)768
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7680BSRE6
Related LinksRNC50J7, RNC50J7680BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7680BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J7680BSRE6
CONN RECEPT 9POS MTA-156 18AWG datasheet.pdf
TAPE ADHESIVE TRANSFER 3/4"X60YD datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 16.26MM datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 10pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 1.5MM BEIGE datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf