XP Power ECL05US48-P
ECL05US48-P picture photo
Mfg. Part Number
ECL05US48-P
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 5W
Datasheet Download
ECL05US48-P.pdf
Availability of ECL05US48-P
QUANTITY
ECL05US48-P Order Process
Ship out your order
Specifications of ECL05US48-P
Internal Part NumberEIS-ECL05US48-P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsECL Series TUV Certificate
ECL Series UL Certificate
ECL Series CB Report
RoHS InformationECL Series Declaration of Conformity
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesECL
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts)5W
Power Supply TypeSwitching (Open Frame)
ApplicationsITE (Commercial)
FeaturesOVP, SCP
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Efficiency82%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.90" H (50.8mm x 25.4mm x 22.9mm)
Power (Watts) - Max5W
Line Regulation±0.5%
Load Regulation±1%
ApprovalsCSA, cUL, EN, IEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECL05US48-P
Related LinksECL05, ECL05US48-P Datasheet, XP Power Distributor
ECL05US48-P Details Description
Related parts for ECL05US48-P
THERMAL COMPOUND SYNTHETIC 4 OZ datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC MULTIPLIER 4-QUADRANT 8-SOIC datasheet.pdf
OSC TCXO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.2875V SC70 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf