XP Power ECL15US05-E
ECL15US05-E picture photo
Mfg. Part Number
ECL15US05-E
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 15W
Datasheet Download
ECL15US05-E.pdf
Availability of ECL15US05-E
QUANTITY
ECL15US05-E Order Process
Ship out your order
Specifications of ECL15US05-E
Internal Part NumberEIS-ECL15US05-E
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesECL
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)15W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsITE (Commercial)
FeaturesOVP, SCP
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Efficiency78%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension2.56" L x 1.31" W x 0.96" H (65.0mm x 33.3mm x 24.4mm)
Power (Watts) - Max15W
Line Regulation±0.5%
Load Regulation±1%
ApprovalsCSA, cUL, EN, IEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECL15US05-E
Related LinksECL15, ECL15US05-E Datasheet, XP Power Distributor
ECL15US05-E Details Description
Related parts for ECL15US05-E
IC REG LDO ADJ 7A TO220-5 datasheet.pdf
ADAPTER HDMI (A)/M TO HDMI (A)/F datasheet.pdf
MOSFET 6N-CH 600V 72A SP6-P datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SSD UDMI+ TYPE C 256MB SLC ET datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 10.5A 18QFN datasheet.pdf
DIN RAIL 15MMX5.5MM SLOTTED 1M datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 2MM SQ LOPRO 9MM datasheet.pdf