XP Power ECL15US05-T
ECL15US05-T picture photo
Mfg. Part Number
ECL15US05-T
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 15W
Datasheet Download
ECL15US05-T.pdf
Availability of ECL15US05-T
QUANTITY
ECL15US05-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ECL15US05-T
Internal Part NumberEIS-ECL15US05-T
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesECL
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)15W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency78%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.10" L x 1.25" W x 0.78" H (78.7mm x 31.7mm x 20.0mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECL15US05-T
Related LinksECL15, ECL15US05-T Datasheet, XP Power Distributor
ECL15US05-T Details Description
Related parts for ECL15US05-T
IC GATE XOR 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR HALLOGIC HALL EFFECT datasheet.pdf
CHOKE RFI SUPP 5MH 4A HORIZ datasheet.pdf
POWER STRIP 70" 15A 10OUT 15' datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
IC DRIVER DUAL MOSFET 1.5A 8SOIC datasheet.pdf