XP Power ECM100UT31
ECM100UT31 picture photo
Mfg. Part Number
ECM100UT31
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 80W
Datasheet Download
ECM100UT31.pdf
Availability of ECM100UT31
QUANTITY
ECM100UT31 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM100UT31
Internal Part NumberEIS-ECM100UT31
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsECM(40 - 100) Series TUV Certificate
ECM(40 - 100) Series UL Certificate
RoHS InformationECM(40 - 100) Series Declaration of Conformity
3D ModelECM100Ux.stpECM100Ux.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesECM
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A, 3A, 800mA
Power (Watts)80W (100W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max80W (100W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM100UT31
Related LinksECM10, ECM100UT31 Datasheet, XP Power Distributor
ECM100UT31 Details Description
Related parts for ECM100UT31
IC OPAMP SAMPLE HOLD 8DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 680K OHM 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CA 62.5/125UM LDD OM CER 8M1 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X6S 0805 datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf