Sullins Connector Solutions ECM10DCMS
ECM10DCMS picture photo
Mfg. Part Number
ECM10DCMS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 WW
Datasheet Download
ECM10DCMS.pdf
Availability of ECM10DCMS
QUANTITY
ECM10DCMS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM10DCMS
Internal Part NumberEIS-ECM10DCMS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM10DCMS
Related LinksECM1, ECM10DCMS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM10DCMS Details Description
Related parts for ECM10DCMS
IC AMP AUDIO PWR 3.5W AB 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M18 10MM NC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 0.100" T/H datasheet.pdf
220MM 48" ORANGE SQUARES datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf