Sullins Connector Solutions ECM10DKES-S189
ECM10DKES-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ECM10DKES-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156"
Datasheet Download
ECM10DKES-S189.pdf
Availability of ECM10DKES-S189
QUANTITY
ECM10DKES-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM10DKES-S189
Internal Part NumberEIS-ECM10DKES-S189
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM10DKES-S189
Related LinksECM10DK, ECM10DKES-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM10DKES-S189 Details Description
Related parts for ECM10DKES-S189
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 12.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
PAC-S400-SD25 CBL ASSY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf