Vishay/Dale RNC50H2493FRB14
RNC50H2493FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2493FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 249K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2493FRB14.pdf
Availability of RNC50H2493FRB14
QUANTITY
RNC50H2493FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2493FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2493FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2493FRB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2493FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2493FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H2493FRB14
IDC CABLE - CKC50G/AE50M/CKC50G datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 56.6VC SMD datasheet.pdf
SENSOR PHOTOTRANS SLOT OPTICAL datasheet.pdf
TRANSMITTER datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 9.35NS 132CSBGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
INS BNCM CABLE STKS P 75OHM 200C datasheet.pdf