Vishay/Dale RNC60H4990DSB14
RNC60H4990DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4990DSB14
Brief Description
RES 499 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4990DSB14.pdf
Availability of RNC60H4990DSB14
QUANTITY
RNC60H4990DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4990DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H4990DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4990DSB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H4990DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4990DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H4990DSB14
TEST CLIP 160PIN QFP .65MM PITCH datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK DIV ISO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M GRAY 4' datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf