Sullins Connector Solutions ECM10DKNS
ECM10DKNS picture photo
Mfg. Part Number
ECM10DKNS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156"
Datasheet Download
ECM10DKNS.pdf
Availability of ECM10DKNS
QUANTITY
ECM10DKNS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM10DKNS
Internal Part NumberEIS-ECM10DKNS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM10DKNS
Related LinksECM1, ECM10DKNS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM10DKNS Details Description
Related parts for ECM10DKNS
CONN HEADER .100 SNGL R/A 16POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 12POS BK datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 400V 140MA 6DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
TRANS RADAR PWR LDMOS SOT634A datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 3000UF 400V SCREW datasheet.pdf
SPARE KNIFE FOR WIREFOX-D datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf