Sullins Connector Solutions ECM10DSXN
ECM10DSXN picture photo
Mfg. Part Number
ECM10DSXN
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ECM10DSXN.pdf
Availability of ECM10DSXN
QUANTITY
ECM10DSXN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM10DSXN
Internal Part NumberEIS-ECM10DSXN
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM10DSXN
Related LinksECM1, ECM10DSXN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM10DSXN Details Description
Related parts for ECM10DSXN
CAP TANT POLY 330UF 4V 2917 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT DUAL MULT 16-TSSOP datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR40B/AE40M/AKR40B datasheet.pdf
HEATSHRK TUBING 2 3/8" BK 200FT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf