Sullins Connector Solutions ECM10DTMH
ECM10DTMH picture photo
Mfg. Part Number
ECM10DTMH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ECM10DTMH.pdf
Availability of ECM10DTMH
QUANTITY
ECM10DTMH Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM10DTMH
Internal Part NumberEIS-ECM10DTMH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM10DTMH
Related LinksECM1, ECM10DTMH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM10DTMH Details Description
Related parts for ECM10DTMH
FERRULE 0.75MM 14 BLU 1 = 500PCS datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 16V 10% 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 0.237 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
26500 25C 19#20 6#12 S PLUG SS datasheet.pdf
ER 5C 3#12 2#0 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 10% 10V RADIAL datasheet.pdf