Sullins Connector Solutions ECM15DCWI-S288
ECM15DCWI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECM15DCWI-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156"
Datasheet Download
ECM15DCWI-S288.pdf
Availability of ECM15DCWI-S288
QUANTITY
ECM15DCWI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM15DCWI-S288
Internal Part NumberEIS-ECM15DCWI-S288
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM15DCWI-S288
Related LinksECM15DC, ECM15DCWI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM15DCWI-S288 Details Description
Related parts for ECM15DCWI-S288
SWITCH ROTARY 2POS BUTTON SEAL datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER SGL 8B 16SO datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A SYNC 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.11K OHM 1% 10W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 26VC SOT23 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC R-6 datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf