Sullins Connector Solutions ECM15DRKN-S13
ECM15DRKN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ECM15DRKN-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND
Datasheet Download
ECM15DRKN-S13.pdf
Availability of ECM15DRKN-S13
QUANTITY
ECM15DRKN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM15DRKN-S13
Internal Part NumberEIS-ECM15DRKN-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM15DRKN-S13
Related LinksECM15D, ECM15DRKN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM15DRKN-S13 Details Description
Related parts for ECM15DRKN-S13
TOOL HAND CRIMP 24-30AWG datasheet.pdf
ENDPLATE AP DLD PA BEIGE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 620 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
RES 3.12K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 23POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 400W DIP datasheet.pdf