Sullins Connector Solutions ECM15DRMD
ECM15DRMD picture photo
Mfg. Part Number
ECM15DRMD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156 WW
Datasheet Download
ECM15DRMD.pdf
Availability of ECM15DRMD
QUANTITY
ECM15DRMD Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM15DRMD
Internal Part NumberEIS-ECM15DRMD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM15DRMD
Related LinksECM1, ECM15DRMD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM15DRMD Details Description
Related parts for ECM15DRMD
FIXED IND 680UH 330MA 2.58 OHM datasheet.pdf
IC DIGITAL POT 256-TAP SOT23-8 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 535MA 280 MOHM datasheet.pdf
DIODE 1PH 15A 800V GBPC datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 20"L X 12"W datasheet.pdf
FUSE F/A TELE-GRD 80A 170VDC PC datasheet.pdf
HDM DC STKG MOD 72 CKT 17MM datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf