Sullins Connector Solutions ECM15DRTS
ECM15DRTS picture photo
Mfg. Part Number
ECM15DRTS
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ECM15DRTS.pdf
Availability of ECM15DRTS
QUANTITY
ECM15DRTS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM15DRTS
Internal Part NumberEIS-ECM15DRTS
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM15DRTS
Related LinksECM1, ECM15DRTS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM15DRTS Details Description
Related parts for ECM15DRTS
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN PIN 10-14AWG TIN CRIMP TERM datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 6POS datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 5VOUT 4W datasheet.pdf
RELAY SSR 90A 660VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf