Sullins Connector Solutions ECM24DRYF
ECM24DRYF picture photo
Mfg. Part Number
ECM24DRYF
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ECM24DRYF.pdf
Availability of ECM24DRYF
QUANTITY
ECM24DRYF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM24DRYF
Internal Part NumberEIS-ECM24DRYF
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM24DRYF
Related LinksECM2, ECM24DRYF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM24DRYF Details Description
Related parts for ECM24DRYF
SWITCH ROLLER SPDT 10A QC TERM datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC BUCK SYNC 20V 10A TO-PMOD-11 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
CONN COUPLER 75A 240V 8FT CABLE datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
LABEL CARD SILVER datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf