Sullins Connector Solutions ECM25DRSI
ECM25DRSI picture photo
Mfg. Part Number
ECM25DRSI
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ECM25DRSI.pdf
Availability of ECM25DRSI
QUANTITY
ECM25DRSI Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM25DRSI
Internal Part NumberEIS-ECM25DRSI
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM25DRSI
Related LinksECM2, ECM25DRSI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM25DRSI Details Description
Related parts for ECM25DRSI
CONTACT PIN CRIMP 16-20AWG SZ 16 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 150mA 20-SOIC W datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 1POS .250 BLACK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 2.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 8POS W/B 2.0MM datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
NTC THERMISTOR datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf