Sullins Connector Solutions ECM25DTMS
ECM25DTMS picture photo
Mfg. Part Number
ECM25DTMS
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ECM25DTMS.pdf
Availability of ECM25DTMS
QUANTITY
ECM25DTMS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM25DTMS
Internal Part NumberEIS-ECM25DTMS
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM25DTMS
Related LinksECM2, ECM25DTMS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM25DTMS Details Description
Related parts for ECM25DTMS
CONN RCPT 4POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT CAP HSNG 3POS BLACK datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM W/O LEAD datasheet.pdf
LED STD YELLOW 20MA TH datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/32 BK 32X6" datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
LL 5.00/90/08 4.5 ABGR 7038 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 25POS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 240NH 3.5A 33 MOHM SMD datasheet.pdf