Sullins Connector Solutions ECM28DCTH-S288
ECM28DCTH-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECM28DCTH-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND
Datasheet Download
ECM28DCTH-S288.pdf
Availability of ECM28DCTH-S288
QUANTITY
ECM28DCTH-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM28DCTH-S288
Internal Part NumberEIS-ECM28DCTH-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM28DCTH-S288
Related LinksECM28DC, ECM28DCTH-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM28DCTH-S288 Details Description
Related parts for ECM28DCTH-S288
IC DRVR AIRCORE TACH/SPD 20SOIC datasheet.pdf
SIDACTOR 3CHP 130V 150A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V 1111 datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 104.2VC AXIAL datasheet.pdf
ENCODER 2CH 256CPR 1/4" PNL MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RND SPACER 0.171" NYLON 21.46MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf