Yageo RT0402CRE07887RL
RT0402CRE07887RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE07887RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 887 OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE07887RL.pdf
Availability of RT0402CRE07887RL
QUANTITY
RT0402CRE07887RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE07887RL
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE07887RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE07887RL
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE07887RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE07887RL Details Description
Related parts for RT0402CRE07887RL
IDC CABLE- AKN60A/ AE60M / X datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
Crystal 60.0000MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES CERM WW 5W 2.5 OHM 10% VERT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 460MA 450 MOHM datasheet.pdf