Vicor Corporation V48B48M300BN3
V48B48M300BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V48B48M300BN3
Brief Description
DC/DC CONVERTER 48V 300W
Datasheet Download
V48B48M300BN3.pdf
Availability of V48B48M300BN3
QUANTITY
V48B48M300BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B48M300BN3
Internal Part NumberEIS-V48B48M300BN3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B48M300BN3
Related LinksV48B48, V48B48M300BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B48M300BN3 Details Description
Related parts for V48B48M300BN3
HALF CLAMP INSUL .250" DIA STEEL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 7.6A 8DSO datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP TM23 datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 9POS datasheet.pdf
RES 604 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 12POS datasheet.pdf