Sullins Connector Solutions ECM28DSXN
ECM28DSXN picture photo
Mfg. Part Number
ECM28DSXN
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ECM28DSXN.pdf
Availability of ECM28DSXN
QUANTITY
ECM28DSXN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM28DSXN
Internal Part NumberEIS-ECM28DSXN
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM28DSXN
Related LinksECM2, ECM28DSXN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM28DSXN Details Description
Related parts for ECM28DSXN
CAP CER 4700PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 28POS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 GL/W SN/PB datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP 47MF 5.5V SURFACE MOUNT datasheet.pdf
50 POS HOOD DIE CAST SIDE ENT. datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf