Sullins Connector Solutions ECM30DCBT-S189
ECM30DCBT-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ECM30DCBT-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ECM30DCBT-S189.pdf
Availability of ECM30DCBT-S189
QUANTITY
ECM30DCBT-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM30DCBT-S189
Internal Part NumberEIS-ECM30DCBT-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM30DCBT-S189
Related LinksECM30DC, ECM30DCBT-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM30DCBT-S189 Details Description
Related parts for ECM30DCBT-S189
CONN PC PIN CIRC .064DIA TINLEAD datasheet.pdf
ANTENNA RUBB DUCK 2.4GHZ 6"CABLE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 61W datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 300MW SOD323 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .076M 39POS datasheet.pdf
IC DCDC CHRGR LI+ 1CELL 28TQFN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 40A 4P datasheet.pdf