Sullins Connector Solutions ECM30DCCN-S189
ECM30DCCN-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ECM30DCCN-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ECM30DCCN-S189.pdf
Availability of ECM30DCCN-S189
QUANTITY
ECM30DCCN-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM30DCCN-S189
Internal Part NumberEIS-ECM30DCCN-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM30DCCN-S189
Related LinksECM30DC, ECM30DCCN-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM30DCCN-S189 Details Description
Related parts for ECM30DCCN-S189
CONN SEC II 18POS 100C/L datasheet.pdf
IC REG LDO 4.4V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 55NS 52PLCC datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
CONTACT PROBE PIN .5MM PITCH datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf