XP Power ECM60UT32
ECM60UT32 picture photo
Mfg. Part Number
ECM60UT32
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 60W
Datasheet Download
ECM60UT32.pdf
Availability of ECM60UT32
QUANTITY
ECM60UT32 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM60UT32
Internal Part NumberEIS-ECM60UT32
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 224V
Voltage - Output 3-12V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8A, 1.5A, 500mA
Power (Watts)60W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency-
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM60UT32
Related LinksECM6, ECM60UT32 Datasheet, XP Power Distributor
ECM60UT32 Details Description
Related parts for ECM60UT32
Connector Header 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
DUCT SLOT PVC BLK 2X3"X 6' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 4V 1411 datasheet.pdf
BUZZ VAC 2KHZ SLOW PULSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 470 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 13A 160VDC datasheet.pdf
68UF 10V 7,6X20,4MM 125C 20000H datasheet.pdf