Panasonic Electronic Components ECO-S1CA223CA
ECO-S1CA223CA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1CA223CA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1CA223CA.pdf
Availability of ECO-S1CA223CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECO-S1CA223CA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1CA223CA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1CA223CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HA
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)33 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S1CA223CA
Related LinksECO-S1, ECO-S1CA223CA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S1CA223CA Details Description
Related parts for ECO-S1CA223CA
LED T-5MM 565NM GRN DIFF VRT PCB datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 36MINIBGA datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.7A 105 MOHM datasheet.pdf
14P MTA100 CONN ASSY BLK LF datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 160MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 3.41A 34 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MODULE DIODE 400V 105A ADD-A-PAK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 400W datasheet.pdf
OSC XO 18.4320MHZ CMOS SMD datasheet.pdf