Vishay/Dale RWR78S36R5FSBSL
RWR78S36R5FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S36R5FSBSL
Brief Description
RES 36.5 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S36R5FSBSL.pdf
Availability of RWR78S36R5FSBSL
QUANTITY
RWR78S36R5FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S36R5FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S36R5FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S36R5FSBSL
Related LinksRWR78S3, RWR78S36R5FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S36R5FSBSL Details Description
Related parts for RWR78S36R5FSBSL
IC FPGA 312 I/O 456FBGA datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS DUAL .635MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CLINCHER R/A LATCHING HEADER datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 660MA 230 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER PA 13POS TOP SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DUAL .100 STR datasheet.pdf