Panasonic Electronic Components ECO-S1CA273CA
ECO-S1CA273CA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1CA273CA
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1CA273CA.pdf
Availability of ECO-S1CA273CA
QUANTITY
ECO-S1CA273CA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1CA273CA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1CA273CA
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)28 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S1CA273CA
Related LinksECO-S1, ECO-S1CA273CA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S1CA273CA Details Description
Related parts for ECO-S1CA273CA
TVS DIODE 130VWM 209VC SMB datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W SOT666 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN +/-15VO datasheet.pdf
LED RGB DIFFUSED 0404 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
1.25MM PITCH SIL SMT HORIZONTAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 100MA 4.7 OHM TH datasheet.pdf