Panasonic Electronic Components ECO-S1CA393DA
ECO-S1CA393DA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1CA393DA
Brief Description
CAP ALUM 39000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1CA393DA.pdf
Availability of ECO-S1CA393DA
QUANTITY
ECO-S1CA393DA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1CA393DA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1CA393DA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance39000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S1CA393DA
Related LinksECO-S1, ECO-S1CA393DA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S1CA393DA Details Description
Related parts for ECO-S1CA393DA
RES SMD 2.87 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CHARGE PUMP 5V 0.1A 8MSOP datasheet.pdf
CONN COVER STR RELIEF 24POS .156 datasheet.pdf
LED ROYAL BLUE 7X9MM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG WHITE 100' datasheet.pdf
XCEDE HD RT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
1000UF 10V 12.5X26.5 105C RAD datasheet.pdf