Panasonic Electronic Components ECO-S1CA393EA
ECO-S1CA393EA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1CA393EA
Brief Description
CAP ALUM 39000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1CA393EA.pdf
Availability of ECO-S1CA393EA
QUANTITY
ECO-S1CA393EA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1CA393EA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1CA393EA
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance39000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S1CA393EA
Related LinksECO-S1, ECO-S1CA393EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S1CA393EA Details Description
Related parts for ECO-S1CA393EA
CAP THIN FILM 3PF 50V 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
MODEM RF 1W TXRX W/RPSMA CONN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 5A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf