Panasonic Electronic Components ECO-S1EA153EA
ECO-S1EA153EA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1EA153EA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1EA153EA.pdf
Availability of ECO-S1EA153EA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECO-S1EA153EA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1EA153EA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1EA153EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HA
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)36 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.6A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S1EA153EA
Related LinksECO-S1, ECO-S1EA153EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S1EA153EA Details Description
Related parts for ECO-S1EA153EA
TRANS PNP 65V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHT/BRN 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
UTTB 4-PE BK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf