Littelfuse HVR600P160CRAF
HVR600P160CRAF picture photo
Mfg. Part Number
HVR600P160CRAF
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE RESETTABLE 160MA 60V RADIAL
Datasheet Download
HVR600P160CRAF.pdf
Availability of HVR600P160CRAF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HVR600P160CRAF Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR600P160CRAF
Internal Part NumberEIS-HVR600P160CRAF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® HVR600
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Max60V
Current - Max3A
Current - Hold (Ih) (Max)160mA
Current - Trip (It)320mA
R Min/Max4.000 ~ 7.000 Ohm
Time to Trip1s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR600P160CRAF
Related LinksHVR600P, HVR600P160CRAF Datasheet, Littelfuse Distributor
HVR600P160CRAF Details Description
Related parts for HVR600P160CRAF
CONN RECEPT VERT STACK 17POS 2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN IDC 12POS 2.54MM 28AWG GOLD datasheet.pdf
IC LINE DVR QUAD HI SPD 16-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.2K OHM 9SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
YB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:9 700MHZ 32LQFP datasheet.pdf