Panasonic Electronic Components ECO-S1EP333EA
ECO-S1EP333EA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1EP333EA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1EP333EA.pdf
Availability of ECO-S1EP333EA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECO-S1EP333EA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1EP333EA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1EP333EA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-UP
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.84A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)