Panasonic Electronic Components ECO-S1HP103EA
ECO-S1HP103EA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1HP103EA
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1HP103EA.pdf
Availability of ECO-S1HP103EA
QUANTITY
ECO-S1HP103EA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1HP103EA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1HP103EA
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-UP
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)36 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.97A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S1HP103EA
Related LinksECO-S1, ECO-S1HP103EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S1HP103EA Details Description
Related parts for ECO-S1HP103EA
CAP CER 56PF 3KV SL RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 17.6KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN PIN HEADER 24POS R/A .100 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 2.5MH 850MA 2.04 OHM datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CAP 47MF -20% +80% 5.5V SMD datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 2M datasheet.pdf
EVAL BRD 2.8V 500MA LDO MIC94355 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf