Panasonic Electronic Components ECO-S1HP272BA
ECO-S1HP272BA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1HP272BA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1HP272BA.pdf
Availability of ECO-S1HP272BA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECO-S1HP272BA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1HP272BA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1HP272BA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-UP
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)123 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.23A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S1HP272BA
Related LinksECO-S1, ECO-S1HP272BA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S1HP272BA Details Description
Related parts for ECO-S1HP272BA
CONN PLUG 50POS 24-26AWG BLACK datasheet.pdf
RES 1.18 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIT SLOTTED 1.2MM 1.1" datasheet.pdf
RES SMD 3.92M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
SCREW LOCK MALE 1SCREW & 1CLIP datasheet.pdf
MUX/DEMUX 1:2 8BIT 10GBPS 42WQFN datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf