Panasonic Electronic Components ECO-S1JP103EA
ECO-S1JP103EA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1JP103EA
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1JP103EA.pdf
Availability of ECO-S1JP103EA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECO-S1JP103EA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1JP103EA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1JP103EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-UP
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)41 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.52A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S1JP103EA
Related LinksECO-S1, ECO-S1JP103EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S1JP103EA Details Description
Related parts for ECO-S1JP103EA
FIXED IND 39UH 2.75A 72.9 MOHM datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
MATRIX CARD FOR HI-LO PROG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
2 CHANNEL FOA PNP CONN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG WHITE datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 90W datasheet.pdf