Panasonic Electronic Components ECO-S1VA822EA
ECO-S1VA822EA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1VA822EA
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1VA822EA.pdf
Availability of ECO-S1VA822EA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECO-S1VA822EA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1VA822EA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1VA822EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HA
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)51 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S1VA822EA
Related LinksECO-S1, ECO-S1VA822EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S1VA822EA Details Description
Related parts for ECO-S1VA822EA
KIT DESIGN ACCELERATOR PC datasheet.pdf
HEAT SINK 19MM X 19MM X 17.5MM datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
Connector Plug USB - mini B 2.0 5 Position Panel Mount, Bulkhead; Through Hole datasheet.pdf
CONN MALE M12 5POS STR 5M CABLE datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 330VAC AXIA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf