Panasonic Electronic Components ECO-S1VP103EA
ECO-S1VP103EA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1VP103EA
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1VP103EA.pdf
Availability of ECO-S1VP103EA
QUANTITY
ECO-S1VP103EA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1VP103EA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1VP103EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-UP
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.42A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S1VP103EA
Related LinksECO-S1, ECO-S1VP103EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S1VP103EA Details Description
Related parts for ECO-S1VP103EA
RES SMD 240K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DIGITAL SM8 datasheet.pdf
TRANS 4PNP 40V 0.2A 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 35.7OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 56POS .125 datasheet.pdf
IC TXRX CAN 1MBPS 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf