Panasonic Electronic Components ECO-S2DA561BA
ECO-S2DA561BA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S2DA561BA
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
ECO-S2DA561BA.pdf
Availability of ECO-S2DA561BA
QUANTITY
ECO-S2DA561BA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S2DA561BA
Internal Part NumberEIS-ECO-S2DA561BA
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HA
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)296 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S2DA561BA
Related LinksECO-S2, ECO-S2DA561BA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S2DA561BA Details Description
Related parts for ECO-S2DA561BA
TRANS NPN 400V 0.07A TO-92L datasheet.pdf
KIT TERMINAL STEEL W/CRIMP TOOL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD80 datasheet.pdf