Eaton (formerly Cooper Bussmann) TR/3216TD1.5-R
TR/3216TD1.5-R picture photo
Mfg. Part Number
TR/3216TD1.5-R
Brief Description
FUSE BRD MNT 1.5A 32VAC/VDC 1206
Datasheet Download
TR/3216TD1.5-R.pdf
Availability of TR/3216TD1.5-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TR/3216TD1.5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of TR/3216TD1.5-R
Internal Part NumberEIS-TR/3216TD1.5-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTime Delay Chip™ Fuse Provides Superior Protection Against Inrush Currents
PCN Obsolescence/ EOLTR/3216TDxx-R 19/Apr/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesCHIP 3216TD
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response TimeSlow
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.62
ApprovalscULus
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W x 0.039" H (3.20mm x 1.60mm x 1.00mm)
DC Cold Resistance0.05 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR/3216TD1.5-R
Related LinksTR/3216, TR/3216TD1.5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TR/3216TD1.5-R Details Description
Related parts for TR/3216TD1.5-R
FUSE AUTO 30A 58VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
RES 12.3 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC USB HUB CTRLR 64-QFN datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf