KEMET C911U750JZSDCAWL20
C911U750JZSDCAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C911U750JZSDCAWL20
Brief Description
CAP CER 75PF 440VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C911U750JZSDCAWL20.pdf
Availability of C911U750JZSDCAWL20
QUANTITY
C911U750JZSDCAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U750JZSDCAWL20
Internal Part NumberEIS-C911U750JZSDCAWL20
PackagingBulk
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U750JZSDCAWL20
Related LinksC911U750J, C911U750JZSDCAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C911U750JZSDCAWL20 Details Description
Related parts for C911U750JZSDCAWL20
RES SMD 130K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .560" datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M12-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 160POS 0.8MM PCB datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 25POS STRGHT PIN datasheet.pdf