Panasonic Electronic Components ECO-S2DB102EA
ECO-S2DB102EA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S2DB102EA
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
ECO-S2DB102EA.pdf
Availability of ECO-S2DB102EA
QUANTITY
ECO-S2DB102EA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S2DB102EA
Internal Part NumberEIS-ECO-S2DB102EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HB
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)216 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S2DB102EA
Related LinksECO-S2, ECO-S2DB102EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S2DB102EA Details Description
Related parts for ECO-S2DB102EA
IC SUPERVISOR CPU I2C 8-MSOP datasheet.pdf
IC I-CODE SLI FCP2 datasheet.pdf
TRIMMER 15K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.042 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IO NICU CF V0 datasheet.pdf
LACING TAPE BRD NYLON 25LB datasheet.pdf
MOSFET P-CH 150V 2A POWER33 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf